Dziesięć smutnych filmów dla smutnych ludzi

night-television-tv-theme-machines

źródło zdjęcia

Miała być recenzja, ale jako że ten blog powstał z powodu zaliczenia na studia (co mnie cieszy, bo i tak nosiłam się z pomysłem założenia go od jakiegoś czasu), musiałam trochę zmienić plany. Nadszedł czas na listę. Pomysł tak mi się spodobał, że z pewnością jeszcze tutaj zagości (przyznam szczerze, że poważnie zastanawiałam się nad postem “Dziesięć filmów, w których Colin Firth pokazał, że jest genialnym aktorem”. Serio.)

Jako że bycie smutnym “jest w modzie” (pozdrawiam redakcję i-D; zazdroszczę Wam, że nie chorowaliście na depresję i nie wiecie, jak to wygląda, skoro piszecie takie artykuły), to na pierwszy ogień poszły filmy, które nie dość, że są cudownie zrobione, to do tego sprawiają, że płaczę. A niełatwo wzruszam się na filmach, oj nie.

10. Zniknięcie Eleanor Rigby: Oni (The Disappearance of Eleanor Rigby: Them)

Eleanor (Jessica Chastain) i Connor (James McAvoy) wyglądają jak szczęśliwa para, ale ich związek zmierza ku końcowi. Ona próbuje popełnić samobójstwo, a potem odchodzi, chcąc odnaleźć siebie na nowo. Dlaczego? Z powodu śmierci dziecka. Co ciekawe, ta historia składa się z trzech filmów, bo oprócz wyżej wymienionego, jest jeszcze część “Ona” i “On”, które opowiadają tę samą historię, ale z różnych perspektyw. Polecam obejrzeć wszystkie trzy części (“Them” to tak naprawdę film zmontowany z tych dwóch poprzednich).

9. Między słowami (Lost in Translation)

Podstarzały gwiazdor telewizyjny (Bill Murray), który swoje najlepsze lata ma już dawno za sobą, dostaje propozycję zagrania małej roli w reklamie. Bohater postanawia wykorzystać tę szansę i udaje się do Japonii, gdzie mają być kręcone zdjęcia. Niespodziewanie spotka tam młodą żonę pracoholika (Scarlett Johansson) – kobietę, która na zawsze zmieni jego życie.

8. Do szaleństwa (Like Crazy)

Anna (Felicity Jones) jest Brytyjką, która w ramach wymiany studenckiej przyjeżdża do Los Angeles. Podczas nauki w koledżu poznaje Jacoba (Anton Yelchin) i oboje bardzo szybko zakochują się w sobie. Trudno jest im się rozstać, kiedy kończy się ważność wizy Anny, dlatego więc dziewczyna decyduje się zostać w USA jeszcze kilka dni. Ta decyzja ma fatalne konsekwencje, które zaważą na jej związku z Jacobem.

7. W kręgu miłości (The Broken Circle Breakdown)

Elise (Veerle Baetens) – kobieta o silnym charakterze, której zawodem i pasją są tatuaże – poznaje Didiera (Johan Heldenbergh). Zakochują się w sobie. Połączy ich również muzyka – wspólnie grają i śpiewają w zespole bluegrass. Po pewnym czasie rodzi im się córka – Maybelle (Nell Cattrysse). Dla obojga staje się ona nadrzędną wartością, której nic nie może zastąpić. Chwilą przełomową w życiu Elise i Didiera jest choroba nowotworowa córki.

6. Blue Valentine

Cindy (Michelle Williams) i Dean (Ryan Gosling) są małżeństwem z kilkuletnim stażem. Ona jest pielęgniarką w gabinecie lekarskim, on – malarzem pokojowym. Łączące ich uczucie powoli się wypala, jednak ponieważ oboje pochodzą z rozbitych, chcą tego samego losu oszczędzić swojej córce Frankie: dla niej próbują sklecić rodzinę i zacząć od nowa.

5. Samotny mężczyzna (A Single Man)

Wykładowca literatury George (Colin Firth), od roku przeżywa śmierć swojego partnera (Matthew Goody), z którym przeżył szesnaście lat. Film ukazuje jeden dzień z jego życia, począwszy od obudzenia się, skończywszy na…

4. Ostatnia miłość na ziemi (Perfect Sense)

Eva Green gra Susan – utalentowaną epidemiolożkę, która ma zbadać przypadki tajemniczej choroby, która pozbawia ludzi zmysłów, wyłączając je po kolei. Po ostatnim nieudanym związku Susan nie jest chętna by się przed kimś otworzyć, aż do momentu, w którym poznaje Michaela (Ewan McGregor) – charyzmatycznego szefa kuchni. Podczas gdy na świecie szaleje epidemia choroby, dwójka bohaterów zakochuje się w sobie do utraty zmysłów (dosłownie i w przenośni).

3. Bliżej (Closer)

„Bliżej” to historia czterech osób związanych ze sobą w miłosnym czworokącie. Mamy tu młodą striptizerkę (Natalie Portman), niespełnionego pisarza (Jude Law), znaną panią fotograf (Julia Roberts) i lekarza-erotomana (Clive Owen). Pisarz i striptizerka przypadkowo wpadają na siebie na ulicy i zaczyna się między nimi rodzić uczucie. Jednak później bohater grany przez Jude’a Lawa zakochuje się w fotografce. Z każdą kolejną sceną relacje między poszczególnymi postaciami stają się coraz bardziej skomplikowane i niejasne.

2. Nie opuszczaj mnie (Never Let Me Go)

W połowie XX wieku zaczęto badania genetyczne, dzięki którym udało się wyhodować klony człowieka. Klony takie są wręcz żywymi spiżarniami dla organów potrzebnych do przeszczepów. W elitarnej szkole w Hailsham poznamy głównych bohaterów: przebojową Ruth (Keira Knightley), nieśmiałego Tommy’ego (Andrew Garfield) i dojrzałą Kathy (Carey Mulligan). Po skończeniu szkoły Ruth i Tommy żyją przez pewien czas nadzieją, że gdy dwa klony się pokochają, będą mogły wieść zwyczajne życie. Jednak ta plotka okazuje się nieprawdziwa i oboje trafiają na stół operacyjny, a ich przyjaciółka Kathy zostaje ich opiekunką.

1. Ona (Her)

Theodore (Joaquin Phoenix), samotny, wrażliwy mężczyzna, który utknął w rutynie oraz monotonii po trudnym rozstaniu poznaje kobietę i oddaje jej całe swoje serce. Niestety to najnowszy model systemu operacyjnego, sztuczna inteligencja o imieniu Samantha (głos Scarlett Johansson). Theodore odzyskuje radość życia, bo Samantha zaspokaja wszystkie jego potrzeby, nie oczekując nic w zamian. Rozumie go, motywuje do działania, interesuje się jego wszystkimi przemyśleniami. Problem pojawia się wtedy, gdy człowiek okazuje się istotą z ograniczeniami, a raczej — uczuciami.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s