Jedziemy razem z “Drive”

(okładka dvd filmu “Drive”, źródło)

Recenzja zawiera spoilery dotyczące fabuły filmu.

„Drive” to film wręcz idealny. Z pewnością budzi różne emocje, ale mnie uwiódł – a naprawdę rzadko mogę powiedzieć to o filmach akcji. Ten z pewnością jest od nich inny. Stylowy, wyciszony, minimalistyczny; z pięknymi zdjęciami i hipnotyzującym soundtrackiem. Jakby reżyser przy poszczególnych scenach nie pracował kamerą, a wygrywał nam opracowane do perfekcji etiudy. Jakby fabuła toczyła się w zupełnie innym wymiarze, w przestrzeni, która nie przystaje do rzeczywistości, a jednak z rzeczywistością ma tak wiele wspólnego. Oddajemy się tej konwencji z przyjemnością, bo nie ma w niej ani grama fałszu. Od pierwszej minuty zanurzamy się w tym filmowym świecie, zapominając o&nbspwszystkim wokoło.

Driver (kapitalny Ryan Gosling) kocha emocje – za dnia pracuje jako kaskader w Hollywood, nocami wozi gangsterów, czekając na miejscu napadu, aż wybiegną z łupem i wówczas rusza z piskiem opon, nie dając żadnych szans gliniarzom. Driver wpadnie w kłopoty, gdy zafascynowany piękną sąsiadką postanowi pomóc jej mężowi spłacić długi. Dłużnik ma zrobić skok, on odwieźć go bezpiecznie z miejsca przestępstwa, potem wystarczy już tylko oddać kasę pewnemu niebezpiecznemu bandziorowi. Ale, jak to zwykle bywa, skok nie idzie zgodnie z planem.

Milczący (najczęściej) główny bohater to największy plus tego filmu, tym bardziej że został rewelacyjnie zagrany przez Ryana Goslinga, aktora, który potrafi w tak upiorny sposób cedzić słowa, że ciarki chodzą po plecach. Jego postać świetnie wpasowuje się w poetykę filmu, jego Driver jest enigmatyczny i nieprzewidywalny, dokładnie taki jak łączący w sobie przeciwieństwa rytm „Drive”, chwilami niesamowicie ekspresyjny, chwilami hipnotycznie senny.

Refn udowodnił, że Hollywood nie zepsuło jego zmysłu artystycznego. Jego film zrobiony jest ze smakiem, choć łatwo można było przekroczyć granicę. Film trafia w punkt, dawkuje emocje. Nie dziwi więc nagroda w Cannes za reżyserię.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s